poniedziałek, 6 lutego 2012

Wspomnienie - Norbert Blacha (1959 - 2012)


W piątek 3 lutego 2012 roku, wczesnym popołudniem odszedł do wieczności po ciężkiej chorobie Norbert Blacha - jeden z pomysłodawców i twórców Festiwalu Piosenki Religijnej „Cantate Deo”. Miał 52 lata.
Wielu starszych Parafian zapewne pamięta Go jeszcze jako organistę w sąsiedniej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, u ojców franciszkanów.

Z naszą Parafią Pan Norbert związany był szczególnie poprzez odbywający się tutaj w latach 1981 - 1994 festiwal "Cantate Deo".
Był jednym z jego pomysłodawców, organizatorów a także jurorów.

Norbert Blacha urodził się 28 września 1959 r. w Gliwicach, gdzie ukończył Liceum Zawodowe w Zespole Szkół Elektronicznych oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu. W latach 1981-85 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej – specjalność kompozycja – aranżacja.

Od roku 1985 był zatrudniony jako wykładowca, pianista akompaniator
w katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Od 1986 roku był organistą w Parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach.
U jego boku wielu organistów uczyło się, jak nie tylko dobrze coś zagrać, ale przede wszystkim - zagrać to całym sercem
(wspomnę tu chociażby obecnych organistów Parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach - Pawła Ochockiego i Jarosława Ziewiec, organistę Parafii Św. Anny w Gliwicach Łabędach - Wojciecha Meslina, organistę Parafii Matki Bożej Czestochowskiej w Knurowie - Tomasza Pasławskiego, czy piszącego te słowa Piotra Uniowskiego).
Był znanym autorem utworów chóralnych i piosenek. Najpopularniejsza z nich to „Modlitwa o Pokój" - ("Obłoki ludzkich rąk") do tekstu Mirosławy Hanusiewicz.

Współpracował również z Teatrem im Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, z Teatrem Nowym w Zabrzu. Przez kilka lat – jako muzyk aranżer i realizator dźwięku – był związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

W latach 2001 - 2006 w oparciu o własne aranżacje, z udziałem chóru i zespołu wokalno – instrumentalnego Instytutu Jazzu koncertował z programem: "Negro Spirituals & Gospels", "Stevie Wonder inaczej...", "Ray Charles ... i jego muzyka".

W latach 2007 - 2009 był inicjatorem i kierownikiem muzycznym "Silesia Gospel Festival" w Rybniku.

Od roku 2003 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jest autorem muzyki do spektaklu „Prorok Miłosierdzia”.We Mszy Świętej pogrzebowej odprawionej w dniu 6 lutego 2012 roku przez księdza infułata Konrada Kołodzieja brały udział tłumy gliwiczan. W kazaniu proboszcz Parafii Wszystkich Świętych, ks. Bernard Frank, podkreślił, iż mottem jego życia były słowa tak dobrze znanego nam hymnu festiwalowego "Cantate Deo" - "Zaśpiewajcie Panu pieśń nową, dobrze grajcie a głośno".


Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

Z twórczości Norberta Blachy (1959 - 2012)
(w przypadku problemów z odtwarzaniem link należy otworzyć w nowym oknie)

Pater Noster: http://www.youtube.com/watch?v=UNdj7BKKZP8

więcej na: www.norbertblacha.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz