środa, 15 czerwca 2011

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego A.D. 2011


Missale Romanum


Śpiew jest fundamentalnym elementem każdej liturgii sprawowanej przez Kościół rzymsko-katolicki, zawierającej następujące elementy: czytanie – śpiew – modlitwa. Wierni czytają fragment, bądź fragmenty Pisma Św., odpowiedzią zaś na Słowo jest śpiew – najczęściej psalm oraz modlitwa, którą zanosi przewodniczący zgromadzenia. Tertulian, żyjący w III wieku tak opisuje w swym dziele De anima strukturę niedzielnej liturgii: „Czyta się Pisma, śpiewa się psalmy, mówi się homilie i zanosi się modlitwy”.


Sobór Watykański II podkreśla ważną i doniosłą funkcję śpiewu w liturgii, a nawet definiuje śpiew gregoriański, jako własny śpiew liturgii rzymskiej i daje mu uprzywilejowane miejsce pośród innych równorzędnych śpiewów – polifonii czy pieśni kościelnych.


Papież Benedykt XVI w swoim nauczaniu dostrzega i docenia wielkość kultury muzycznej Kościoła, wypracowanej na przestrzeni wieków, chcąc nas uchronić przed jego zaprzepaszczeniem. W adhortacji Sacramentum caritatis pisze: „Kościół, w swojej dwutysiącletniej historii, stworzył, i nadal tworzy, muzykę i śpiewy, które stanowią dziedzictwo wiary i miłości, które nie może być zaprzepaszczone. Wyrażam życzenie, tak, jak prosili o to Ojcowie synodalni, aby doceniono śpiew gregoriański, który jest własnym śpiewem liturgii rzymskiej. [...] Podczas wielkich liturgii, o zasięgu międzynarodowym, [...] aby lepiej wyrazić jedność i uniwersalizm Kościoła, chciałbym polecić [...] wykonywanie utworów śpiewu gregoriańskiego. Ogólniej mówiąc, proszę wszystkich przyszłych kapłanów, aby już od czasów seminarium byli przygotowywania do celebrowania mszy świętej po łacinie, a ponadto do używania tekstów łacińskich i wykonywania śpiewu gregoriańskiego; niech się nie zaniedbuje możliwości, że sami wierni będą znali częściej używane modlitwy łacińskie, jak również uczestniczyli w śpiewie gregoriańskim pewnych części liturgii.”


Wychodząc na przeciw papieskim wskazaniom, chór "Canticum Cordis" działający w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach podjął się tego odpowiedzialnego zadania - podtrzymywania i pielęgnowania śpiewu gregoriańskiego. Podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Parafianie mogli usłyszeć "Veni Creator Spiritus".

Posłuchaj tutaj:
"Veni Creator Spiritus"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Boże Narodzenie A.D. 2022

Coraz częściej pojawiają się postulaty neutralności światopoglądowej Świąt Bożego Narodzenia, które rzekomo chrześcijanie sobie zawłaszczyl...